TORNADO 4K Smart Frameless DLED TV, 65 Inch, Built-In Receiver - 65US3500E
30,999 EGP
- 16%
36,576 EGP Add to cart
Available installments
6 Months / 6,096 EGP
TORNADO 4K Smart Frameless DLED TV 65 Inch
With built-In receiver
Connect with wired and wireless Internet
Netflix application
Country of origin : Egypt
3 Years full free warranty
Show more ....
Show less ....
Previous Next
Delivery
  • Speed delivery
  • Delivery to any where
  • For more info about shipping cost call : 01116828111
Trust
  • Original products
  • Exclusive agent for major brands
Payment
  • Cash on delivery (COD)
Return
  • Return product free
0.0
0 out of 5
0 ratings
Rate this product :
  • Specifications
Size 65 inch
Screen type Flat
  • TORNADO 4K Smart Frameless DLED TV
  • Screen size : 65 Inch
  • Resolution : 3840 x 2160 ( 4K )
  • Aspect ratio : 16:09
  • Contrast Ratio : 1:1300
  • Viewing angle : 178°
  • Visual :-
  • Visual technology : Dolby Vision
  • HDR10
  • HLG ( Hybrid log gamma )
  • Noise reduction
  • Micro Dimming
  • Upscaling Ultra HD
  • Contrast Booster
  • Color Temperature : 3 Modes ( Normal - Cool - Warm )
  • Broadcasting type : Digital HD DVB-T2/C/S2(HEVC)
  • Picture modes : Dynamic - Game - Sports - Cinema -  Natural
  • Gaming :-
  • VRR : 60 Hz
  • ALLM ( Auto low latency mode )
  • Refresh rate : 60 Hz
  • Audio :-
  • Sound technology : Dolby Atmos
  • DTS VirtualX™
  • Speaker type : Box speaker
  • Audio output power : 12 Watt x 2
  • Woofer Speaker : 12 Watt
  • Sound modes : Smart - Movie - Music - News
  • Smart Features :-
  • Operating system : TORNADO portal
  • With Built-In receiver
  • Web Browser ( Vewd )
  • Netflix Application
  • Shahid VIP
  • Communication With YouTube
  • Prime Video Application
  • Watch It
  • App store
  • Connect With WiFi (5)
  • content sharing
  • Screen Mirroring ( Miracast )
  • PVR
  • Time Shift Feature
  • EPG
  • playback format
  • sleep timer
  • Multilingual OSD
  • Favorite channel list
  • Channel editor
  • Child lock
  • USB : Video - Photos - Music
  • Inputs and outputs :-
  • Rf In : 1 ( Digital )
  • Composite Video In : 1
  • HDMI : 1 (ARC)
  • HDMI (2.1) : 3
  • USB (2) : 2
  • LAN : 1
  • Headphone socket ( 3.5 mm ) : 1